Ana sayfa    Haberlerimize Ulaşın   İlanlarınızı Yayınlayalım      Ziyaretci Defteri    Resim Galerisi                  

     

TÜRKİYE'DE BOKS

 

        Boks, Türkiye'de XX. yy başlarında bireysel faaliyetlerle başlamıştır. İstanbul'un işgali yıllarında yabancı askerlerin yaptıkları karşılaşmalar boksun tanınması ve hızla yayılmasını sağlamıştır.

      İlk boks kulübü, Musevi Aksiyani Efendi tarafından, Fransa Boks Federasyonu'nun denetimi altında 1920'lerde kurulmuştur.Türk boksunun ilkleri İngliz Kemal adıyla bilinen Esat (Tomruk, Fenerbahçe futbolcularından Yavuz İsmet (Uluğ), Mısırlı Mazhar Bey, Galatasaray futbolcularından Sabri Mahir, Mazlum Kemal, Ziya (Bayer), Ali Sami, Hilmi Hoca, Kemal Hoca gibi isimler olmuştur.Daha sonra Kurtuluş, Fenerbahçe ve Galatasaray spor kulüplerinde boks şubeleri açılarak yeni katılımlar sağlamıştır.

       TBF (Türkiye Boks Federasyonu), 1924 yılında kurulmuş, 1927 yılında AIBA üyeliğine kabul edlmiştir. Bu ilk Boks Federasyonu 'nun başına da Eşref Şefik getirilmiştir.Sadece amatör boksa izin veren federasyon,ferdi ve kulüpler arası Türkiye Şampiyonaları ile Uluslararası Boğaziçi Boks Turnuvası'nı düzenlemiştir.

       Boksta ilk Milli TürkTakımı 1928 yılında kurulmuş ve aynı yılda ilk uluslararası başarımız SSCB'de kazanılmıştır.Türk boksunda yeni bir dönem başlatan ve yaptığı 359 maçın 358'ini kazanan Melih Açba, 1938 yılında Amerika'da yapılan ve en büyük amatör boks şampiyonası olan "Altın .Eldiven "Şampiyonası'nda birinci olmuştur. Ayrıca 1946'da ilk kez Düzenlenen Avrupa Boks Şampiyonası'nda Vural İnan "En Teknik Boksör" seçilmiş, Halit Ergönül de Avrupa karmasına çağrılmıştır.

      Kısa bir süre için Güreş Federasyonu'na bağlanan boks, 1942'de yeni bağımsız bir federasyona kavuşmuştur.Ülkemiz, Avrupa Boks Şampiyonası'nda1946'dan bu yana boksörlerimizce temsil edilmektedir.

      1950 yılında İstanbul'da Halit Ergönül, Ruhi Kuşçu önderliğinde ilk profesyonel boks kulübü olan "İstanbul Boks İhtisas" oluşturulmuştur.Aynı yıl İstanbul Spor ve Sergi Sarayı'nda ilk profesyonel boks karşılaşmaları yapılmış, ancak masrafın çok, gelirin az olması nedeniyle profesyonel boksun ömrü çok kısa sürmüştür.Türk boksu, uluslararası alandaki ilk madalyalarını 1959 yılında Beyrut'ta yapılan Akdeniz Oyunları sırasında almıştır.60 kiloda Vural inan, 63,5 kiloda Fuat Birol sıkletlerinde ikinci olarak gümüş madalya kazanmışlardır.1959 yılında İsviçre'nin Luzen kentinde yapılan Avrupa Boks Şampiyanası'nda 57 kiloda üçüncü olan Orhan Tuş Türkiye'ye Avrupa'daki ilk madalyayı kazandıran boksör olmuştur.1960'lı yıllarla birlikte Türk boksu adını Avrupa'da duyurmaya başlamış,Belgrad'ta yapılan Avrupa Şampiyonası'nda 67 kiloda Fuat Birol üçüncülük elde etmiştir.1965 yılında ilk Türkiye Kulüplerarası Boks Şampiyonası Ankara'da yapılmıştır.Büyük bir seyirci kitlesinin izlediği bu şampiyonada Ankara Jandarmagücü takım birinciliğini kazanmıştır.1967-69 Avrupa Şampiyonalarında Seyfi Tatar'ın gümüş madalyalarını 1967 ve 1971 Akdeniz Oyunları'nda Celal Sandal'ın gümüş ve altın madalyaları,1967 yılında profesyonel boksu seçen Cemal Kamacı'nın 1972'de Avrupa Şampiyonluğu ve 5 altın, 2 gümüş, 2 bronz madalyası ile boksörlerimizin takım halinde Balkan Şampiyonluğu izlemiştir.Cemal Kamacı 1975 yılında 63.5 kiloda profesyonel Avrupa Boks Şampiyonluğu ünvanını yeniden kazanmıştır.1976 yılında Kemal Sonur'un (54 kg) Balkan Şampiyonası'nda altın madalyayı kazanmasından sonra boksörlerimiz 1977 yılında takım halinde Balkan Şampiyonu olmuşlardır.1984 Los Angles Olimpiyat Oyunları'nda ise Türkiye boksta son dönemin en büyük başarılarını elde etmiş, 51 kiloda Eyüp Can ve 57 kiloda Turgut Aykaç 2 bronz madalya kazanmışlardır.1985 yılında yapılan Dünya Boks Şampiyonası'nda Eyüp Can üçüncü olmuş ve bronz madalya almıştır.Bu madalya bir Türk boksörünün dünya şampiyonasında kazandığı ilk madalyadır.16 Şubat 1989'da Eyüp Can, İskoçyalı Pat Clinton'u 3-0 yenerek Cemal Kamacı'dan sonra profesyonel boks ringlerinde Avrupa Şampiyonu olan ikinci boksörümüz olmuştur.

        1992'de Dünya Gençler Boks Şampiyonası'nda, 81 kg'da Sinan Şamil Sam altın madalya alarak,ilk kez bir Türk sporcusunun boksta Dünya Şampiyonluğu kürsüsüne çıkmasını sağlamıştır.Aynı yıl İskoçya'nın Edinburg kentinde yapılan "Avrupa Gençler Şampiyonası'nda 67 kilo sporcumuz Hüseyin Kurtulmaz altın madalya kazanmıştır. 1993 yılında Finlandiya'nın Tampare kentinde yapılan Dünya Büyükler Boks Şampiyonası'nda Akın Kuloğlu gümş, 54 kiloda İlhan Gürler de 3.olarak bronz madalya kazanmıştır.Aynı yıl Bursa'da yapılan 30.Avrupa Boks Şampiyonası'nda 63,5 kiloda Nurhan Süleymanoğlu Avrupa Şampiyonu olarak altın madalya almıştır.Bu şampiyonada 67 kiloda Kenan Öner ile 81 kiloda Sinan Şamil Sam ikinci olarak gümüş, 51 kiloda Kadir Yıldırım ve 75 kiloda Akın Kuloğlu bronz madalya elde etmiştir.Türkiye takım halinde Rusya ile birlikte birinciliği paylaşmıştır.

     1994 yılında son dönemin popüler sporlarından olan Kick Box Selahattin Bıyıklı Asbaşkanlığında, resmi statüye kavuşarak Boks Federasyonu'na bağlanmış ve ilk resmi Kick Box Türkiye Şampiyonası ekim ayında Ankara'da düzenlenmiştir.Eylül 1994'te İstanbul'da yapılan 8. Dünya Gençler Boks Şampiyonası'nda 67 kiloda Ercüment Aslan ve 75 kiloda Mustafa Genç Dünya Şampiyonluğuna ulaşmış, gençlerimiz takım halinde 2. lik elde etmiştir.Mayıs 1995'te düzenlenen Dünya Amatör Boks Şampiyonası'nda 63.5 kiloda Nurhan Süleymanoğlu gümş, 91 kiloda Sinan Şamil Sam bronz madalya kazanırken, takımımız ilk kez dünya klasmanında dereceye girerek 8. liğe ulaşmıştır.Elazığ'da yapılan I.Avrupa Yıldızlar Boks Şampiyonası'nda ise boksörlerimiz 3 altın,1 gümüş, 5 bronz olmak üzere toplam 9 madalya kaznmıştır.
 
 
 

  TAVSİYE EDİN      GİRİŞ SAYFASI YAPIN         

                                                                                   RESİM GALERİSİ                İRTİBAT

 

   


ErzurumRehberi.net - 2004
Erzurum Sevdalısı
E-Posta Adresi: [email protected]

Site Tasarım Ahmet AYGEN


후원자