Ana sayfa    Haberlerimize Ulaşın   İlanlarınızı Yayınlayalım      Ziyaretci Defteri    Resim Galerisi                  

     

NARMAN

 

TARİHİ DURUMU

       Narman yöresi sırasıyla (MÖ. 680-655 yıllarında Sakaların daha sonra Arapların ve Bizanslıların hakimiyetine girmiş 1048 Yılında Selçuklu Komutam İbrahün YINAL’ ın kazandığı Pasinler Savaşı ile Doğu Anadolu kapıları Türklere açılmış Selçuklu Hanı Alparslan'ın Malazgirt Zaferiyle Tortum, Oltu, Şenkaya, Olur ilçeleri ile birlikte Narman'da Türk hakimiyetine girmiştir.Selçuklulardan sonra Osmanlıların hakimiyetine giren Narman 1877-1878 Osmanlı Rus Harbinde Rusların işgaline uğramış 1914-1918 yıllarında 1. Dünya Savaşında Rusların eline geçmiştir. 1917 yılında başlayan Bolşevik ihtilali sebebiyle Ruslar Narmanı terk etmişlerdir. Rusların bölgeye yerleştirdikleri Ermenilerin Türklere saldırarak katliam yapmaya başlamaları nedeniyle Narman halkı kendilerini müdafaaya karar vermişlerdir.Yapılan çarpışmalar sonucunda 18 Mart 1919 günü İlçe düşman işgalinden kendi halkı tarafından kurtarılmıştır. Tarihi seyri içerisinde Narman Bizans hakimiyetinde iken NAMURVAN-NAMERVAN olarak adlandırılmış, Arapların İlçemizi bir bayram günü ele geçirmeleri nedeniyle "İD" olarak adlandırılan Narman Türk hakimiyetine geçtikten sonra NARMAN olarak adlandırılmıştır.

COĞRAFİ ÖZELLİKLER

        Narman ilçe toprakları, Erzurum'un kuzeydoğusunda uzun bir sıra teşkil eden Kargapazarı dağlarının üç bölümünde yer alır. İlçenin büyük bölümü dağlıktır. Bu bölümlerde yoğun besi hayvancılığı yapılır. Yüksekliğin nispeten düşük olduğu düzlüklerde az da olsa meyvecilik yapılır. Sulama imkanlarının bol olduğu yerlerde tahıl üretiminde ilerleme kaydedilmiştir.

        Narman, Erzurum'un yaylaları ile meşhur ilçelerindendir. Kargapazarı dağının doruklarında bulunan bu yaylalar, bitki örtüsü bakımından çok zengindir. Ayrıca tabii güzellikleri şiirlere konu olmuştur. 


 

GENEL BİLGİLER

Nüfusu:   34.372
İlçe Merkezi:   13.042
Köy Nüfusu Toplamı:   21.330
Belde Sayısı:   1
Köy Sayısı:   43
Yüzölçümü(km2):   1.275
İl'e uzaklığı (km):   98

  
 
 

  TAVSİYE EDİN      GİRİŞ SAYFASI YAPIN          

                                                                                 RESİM GALERİSİ                İRTİBAT

 

   


ErzurumRehberi.net - 2004
 E-Posta Adresi: 
[email protected]

Site Tasarım Ahmet AYGEN


후원자