Ana sayfa    Haberlerimize Ulaşın   İlanlarınızı Yayınlayalım      Ziyaretci Defteri   Resim Galerisi                  

     

TORTUM

 


TARİHİ DURUMU

       Tortumun tarihi hakkında çeşitli kaynaklarda bilgiler mevcuttur. Selçuklular zamanında Saltuk oğullardan Tortum llgan ve îmadettin beylerin ilçenin ilk yerleşimcileri olduğundan bu adı aldığı sanılıyor. Ayrıca selçuk dilinde Tortum Bağlık bahçelik anlamına gelmektedir.Tortum tarihte Med, Pere, ve Romalıların hakimiyetinde kamus 1018 yılında Türk hakimiyetine geçmiştir. Selçuklular, Karakoyunlular ve Osmanh hakimiyetinde kalmış 1828-1829 Rus savaşından sonra Rus istilasmdan kurtarılmıştır. Erzurum’ dan geri çekilen Ruslar silah ve cephanelerini buralarda yaşayan Ermenilere bırakmışlar ve zamanla Ermeni saldırıları başlamıştır. İlçe 16 Mart 1918 tarihinde düşman işgalinden kurtarılmıştır.

COĞRAFİ ÖZELLİKLER

        İlçe toprakları, Erzurum-Artvin karayolu üzerinde dağlık ve derin vadilerle yarılmış bir arazi üzerindedir. İlçenin Erzurum'a doğru yer alan güney kesimlerinde halkın başlıca geçim kaynağı hayvancılıktır. Tabii çayır ve mera alanları aşırı otlatma yüzünden büyük ölçüde tahrip olmuştur. Vadi tabanlarında yer alan kesimlerde meyvecilik yapılır. son yıllarda modern usullerle yapılan meyvecilik gelişme kaydetmiştir.

       Tortum ilçesi doğal güzellikleri bakımından çok meşhurdur. Vadiler boyunca yer alan köyler, meyve bahçeleriyle eşsiz güzelliğe sahiptir. İlin en kuzey ucunda yer alan Torum Gölü şelalesi tabii güzelliği ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir.

 


GENEL BİLGİLER

Nüfusu:   38.598
İlçe Merkezi:   7.856
Köy Nüfusu Toplamı:   13.093
Belde Sayısı:   5
Köy Sayısı:   47
Yüzölçümü(km2):   1.423
İl'e uzaklığı (km):   52

  
 
 

  TAVSİYE EDİN      GİRİŞ SAYFASI YAPIN         

                                                                                   RESİM GALERİSİ                İRTİBAT

 

   


ErzurumRehberi.net - 2004
 E-Posta Adresi: [email protected]

Site Tasarım Ahmet AYGEN

후원자